Od 1. júla 2023 príde k úprave cenníka v IDS BK

Vážení cestujúci,

od 1. júla 2023 dôjde k úprave cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Nové ceny sa budú vzťahovať na všetkých dopravcov zapojených do IDS BK, ktorými sú Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ARRIVA Mobility Solutions a Dopravný podnik Bratislava (DPB). Ide o reakciu na zvýšené náklady, infláciu a výpadky v príjmoch samospráv, ktoré sú objednávateľmi verejnej dopravy.

Dopravcovia v bratislavskom regióne sa v posledných mesiacoch zaoberali optimalizáciou fungovania a úspornými opatreniami tak, aby boli dopady rastúcich nákladov na cestujúcich minimalizované. DPB okrem zníženia spotreby energií zaviedol napríklad aj všetky zastávky na znamenie, vďaka čomu je očakávaná ročná úspora približne pol milióna eur. Zavedené úsporné opatrenia však nestačia na vykrytie výpadkov, ktorým musia dopravcovia a samosprávy čeliť.

V dôsledku inflácie (skokový nárast cien energií či náhradných dielov), legislatívnych zmien presadených vládou počas minulého roka, ktoré obrali hlavné mesto o desiatky miliónov eur ročne, aj v dôsledku nutnej valorizácie miezd v prípade DPB, sú rozpočtové možnosti Bratislavy radikálne obmedzené.

Od 1. júla 2023 budú ceny upravené nasledovne:

•Ceny takmer všetkých druhov cestovných lístkov sa zvýšia v priemere o 20%.

•Výnimkou sú predplatné cestovné lístky pre deti a mládež od 6 do 18 rokov, ktoré zostávajú v aktuálnej výške.

•Naďalej zostáva zvýhodnená cena pri kúpe jednorazových lístkov prostredníctvom elektronických kanálov a taktiež výrazne nižšia cena ročného predplatného cestovného lístka v porovnaní s jednorazovými lístkami.

•Upravujú sa aj sankčné úhrady - t.j. úhrady za cestovanie bez platného cestovného lístka, a to nasledovne:

  • Základná sadzba bude 110,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t.j. celkom: 111,10.- €
  • Znížená sadzba sankčných úhrad v prípade platby na mieste a do 10 pracovných dní bude: 80,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t.j. celkom: 81,10 €.

Dostupná verejná doprava je udržateľným spôsobom mobility vo veľkých mestách a regiónoch, a záujmom objednávateľov je rozvíjanie a posilňovanie obsluhy jednotlivých oblastí.Nový cenník, ktorý odzrkadľuje kumulatívnu infláciu od roku 2021, kedy bola naposledy upravená tarifa, vstupuje do platnosti po vzájomnej dohode organizátora a objednávateľov dopravy v IDS BK.

Cenníky platné od 1. 7. 2023:

Zóny a cenník jednorazových lístkov

Cenník PCL - električenky

Cenník CITY