Zmeny v cestovných poriadkoch regionálnej železničnej dopravy

Od nedele 13. decembra 2020 vstupuje do platnosti nový grafikon vlakovej dopravy, ktorý upravuje cestovné poriadky regionálnych vlakov na území IDS BK.

Najdôležitejšou zmenou je zmena dopravcu na linke S70 (Bratislava - Kvetoslavov). Dopravcu RegioJet, ktorý prevádzkuje regionálne vlaky na trati 131 (Bratislava - Dunajská Streda - Komárno) vystrieda od nedele Železničná spoločnosť Slovensko. Tá bude vlaky prevádzkovať v spolupráci s rakúskym dopravcom ÖBB. Z pohľadu tarify sa prakticky nič nemení, nový dopravca bude akceptovať všetky cestovné doklady platné v rámci IDS BK. Cestovné poriadky sa mierne upravovali, vzhľadom na rozdielny typ nasadzovaných vozidiel a iné jazdné vlastnosti. Rozsah spojov zostal na približne rovnakej úrovni.

Z pohľadu tarify sa prakticky nič nemení, nový dopravca bude akceptovať všetky cestovné doklady platné v rámci IDS BK.

Na linkách S55 (Bratislava-Nové Mesto - Trnava) a S65 (Bratislava-Petržalka - Senec) bol z dôvodu nízkej obsadenosti zrušený posledný večerný pár spojov. Ušetrené kilometre boli použité na pridanie troch párov vlakov počas voľných dní na linke S50 (Bratislava hlavná stanica - Trnava). Vďaka tejto zmene sa podarilo zabezpečiť celodenný interval 60 minút počas voľných dní na relácií Bratislava - Pezinok – Trnava.

Na linke S50 dochádza k posunu celodennej taktovej polohy po 19-tej hodine v smere z Bratislavy hlavnej stanice z X:18 na X:30 minútu. Všetky vlaky budú teda po novom po 19-tej hodine odchádzať z hlavnej stanice o 12 min. neskôr ako počas celého dňa. Touto zmenou sa zjednotia odchody vlakov po 19-tej hodine, ktoré sú dnes nepravidelné. Príčinou vychýlenia celodennej taktovej polohy vo večerných hodinách je zabránenie časovej kolízie s vlakom vyššej kategórie a zabezpečenie prípoja od vybraných posledných vlakov.

Poslednou významnou zmenou, ktorá vstúpi do platnosti od 13. decembra 2020, je zavedenie zastavovania vlakov kategórie REX v Ivanke pri Dunaji.

Kompletné cestovné poriadky platné od 13. decembra 2020 nájdete na stránke dopravcu ZSSK. Cestovné poriadky liniek S sú k dispozícii na stránke www.idsbk.sk.