Nová autobusová stanica Nivy sa otvorí už 30. septembra

Nová autobusová stanica Nivy sa otvorí už 30. septembra

nastupisko 2

Autobusová stanica je umiestnená v podzemí na -1 podlaží a je súčasťou komplexu Nivy, ktorý spája nákupné centrum s jedinečnou zelenou strechou a výškovú administratívnu budovu Nivy Tower s najrýchlejšími výťahmi na Slovensku.

Autobusová stanica má rozlohu až 30 000 m2, pričom priestor nástupísk a výstupísk má takmer 5 000 m2 a čakáreň takmer 3 000 m2.

Na podzemnej autobusovej stanici je umiestnených celkom 7 výstupísk a 36 nástupísk, z ktorých prvých 11 slúži na diaľkové a medzinárodné spoje a 25 nástupísk s číslami 12 - 36 na regionálne a iné medzimestské spoje. V priestore nástupísk je k dispozícii 40 miest na sedenie, konkrétne 5 obojstranných lavíc so 4 miestami, pričom každá opierka má zboku dvojzásuvku na 230V a USB výstup a v interiérovej čakárni je ďalších 80 miest na sedenie. V podzemí nákupného centra v blízkosti čakárne sa nachádzajú rôzne obchodné prevádzky ako Lidl, 101 drogerie, Alza či pekáreň Anker, ktoré tak majú cestujúci po ruke.

Moderný informačný systém na autobusovej stanici tvorí veľká LED stena letiskového typu umiestnená nad pokladňami, 9 LCD TV panelov v čakárni s cestovnými poriadkami, obrazovky s odchodmi spojov na každom nástupisku a 3 obojstranné LCD TV panely na výstupisku informujúce o príchodoch a odchodoch.

Zákaznícke centrum tvorí 6 pokladní s otváracou dobou v pracovné dni 6:00 - 20:00 a cez víkendy a sviatky 8:00 - 18:00 a 2 samoobslužné digitálne informačné kiosky, na ktorých si môžu cestujúci vyhľadávať autobusové spoje. Samozrejmosťou sú služby úschovne batožín či strát a nálezov, a takisto priestor pre dojčenie a prebaľovanie. Celý priestor bude mať bezplatnú rýchlu Wi-Fi sieť a bude pod centrálnym kamerovým systémom, ktorý je zárukou bezpečnosti cestujúcich.

Nová autobusová stanica Nivy bude otvorená nonstop, v čase mimo otváracích hodín nákupného centra je vstup zabezpečený cez vchod od Nivy Tower. Cestujúci môžu na novú autobusovú stanicu prísť 8 vchodmi či autom cez unikátny podzemný kruhový objazd. V nákupnom centre sa cestujúci dostanú priamo na novú autobusovú stanicu 6 veľkokapacitnými výťahmi (4 z nich ich vyvezú priamo na zelenú strechu), eskalátorom, travelátorom alebo schodiskom; bezbariérový prístup je samozrejmosťou. Autobusová stanica bude mať dva samostatné vjazdy/výjazdy pre autobusy, pričom jeden je od budovy VÚB banky a druhý zo Svätoplukovej ulice.

Napriek tomu, že sa nová autobusová stanica nachádza pod zemou, je konštruovaná ako exteriérový priestor a vďaka použitým technológiám zabezpečí výmenu vzduchu v objeme až 60 000m3 za hodinu. V priestoroch nástupísk a výstupísk sa tak vytvorí prostredie s mierou bezpečnosti, ktorú ponúka exteriér. Technológie Colt Coolstream spolu s adiabatickou úpravou vzduchu zaručia v horúcich dňoch chládok a vlhkejší vzduch, ktorý bude prúdiť priamo nad hlavy cestujúcich. V zime tento priestor nebude vykurovaný, čo sa ale netýka čakárne umiestnenej v interiérovej časti centra Nivy.

Dôležité informácie pre cestujúcich

•Vnútorné priestory náhradnej autobusovej stanice na Bottovej sú otvorené do stredy 29. 9. do 23:59 hod.

•Posledný spoj z náhradnej autobusovej stanice na Bottovej odchádza z nástupiska č.6 vo štvrtok 30. 9. o 02:30 hod. do Prahy (dopravca Group Company).

Vstup do novej autobusovej stanice Nivy sa otvára 30. 9. o 0:00 hod. V čase mimo otváracích hodín nákupného centra je vstup možný len cez vchod pri Nivy Tower.

•Prvý spoj z novej autobusovej stanice je pravidelná linka Slovak Lines Express na Schwechat s odchodom vo štvrtok 30. 9. o 03:00 hod. z nástupiska č.1.

DSC_0116_r DSC_0132