Prestupné terminály a záchytné parkoviská pomáhajú odľahčovať cesty v kraji

Dochádzate za prácou, do školy alebo potrebujete vyraziť za priateľmi či na nákupy?

Vďaka záchytným parkoviskám a prestupným terminálom môžete pohodlnejšie prestúpiť na verejnú dopravu a odviezť sa do cieľa svojej cesty. To všetko na jeden cestovný lístok. V Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) vzniklo v poslednej dobe päť projektov prestupných terminálov a záchytných parkovísk.

Na železničnej trati číslo 120 do Trnavy sú vybudované tri: vo Svätom Jure, v Pezinku a v Šenkviciach. Okrem parkoviska pre autá a bicykle sa tam nachádza aj zastávka prímestskej autobusovej dopravy. Ďalšie prestupné terminály sú vybudované pri železničnej stanici v Malackách (trať č. 110 v smere do Kútov) a v Ivanke pri Dunaji (trať č. 130 v smere do Nových Zámkov).

Vo výstavbe je v súčasnosti prestupno-dopravný terminál v Bernolákove. Nenávratný finančný príspevok z eurofondov získal prestupný uzol pre udržateľnú dopravu vo Veľkých Levároch ako aj projekt výstavby záchytného parkoviska v Senci. Úplne nové terminály integrovanej osobnej prepravy (TIOP) vzniknú vo Vrakuni a na Boroch (Lamačská brána), kde už Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podpísali zmluvu so zhotoviteľom. Osobitosťou týchto dvoch projektov je, že vďaka nim vzniknú úplne nové vlakové zastávky. Záchytné parkovisko bude motoristom čoskoro dostupné aj neďaleko električkového obratiska Komisárky na Púchovskej ulici v Rači. Buduje ho Hlavné mesto SR Bratislava.

Prestupné terminály a záchytné parkoviská nájdete pod označením Park and Ride (P+R), ale aj Zaparkuj a choď (verejnou dopravou). Záchytné parkovíská sú umiestnené v dosahu liniek IDS BK.

sv-jur-zachytne-parkovisko-1

Svätý Jur

Podrobnejšie informácie nájdete vo videu BSK Prestupné terminály: Liek na dopravné kolóny