Dopravcovia v IDS BK podporujú Európsky týždeň mobility

Európsky týždeň mobility (EtM) prebieha každoročne v termíne 16. – 22. septembra.

Témou aktuálneho ročníka kampane je LEPŠIA DOSTUPNOSŤ a mottom je CESTUJME ZODPOVEDNE.

IDS BK tradične podporuje myšlienky ETM s cieľom motivovať jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, a tak prispeli k zlepšeniu kvality ovzdušia a vytvoreniu príjemnejších miest pre život a prácu.

Bratislavská integrovaná doprava (BID) spolu s objednávateľmi a dopravcami v IDS BK podmienky pre zlepšenie dostupnosti vytvárajú kontinuálne.

Zlepšuje sa obslužnosť, vytvárajú sa prestupné uzly, vďaka novým technológiám si cestujúci jednoduchšie nachádzajú najlepšie a najvýhodnejšie spojenia, a cestujúci sa sami rozhodujú, kde a ako si zabezpečia cestovný lístok. Všetky vylepšenia smerujú k zvýšeniu komfortu.

Električenka v aplikácii IDS BK

Kým donedávna bolo možné zakúpiť si v aplikácii len lístky na jednu cestu, dnes je už štandardom nákup Električenky, teda predplatného cestovného lístka, a to bez potreby návštevy predajne, či vybavovania čipovej karty. V mobilnej aplikácii IDS BK majú tak cestujúci všetko potrebné pre cestovanie. Okrem nákupu cestovných lístkov si môžu vyhľadať spojenia z miesta na mape, či výberom z najbližších zastávok, pozrieť si aktuálne odchody spojov z ktorejkoľvek zastávky v IDS BK (tzv. zastávkové tabule), vyhľadať cestovný poriadok ľubovoľnej linky všetkých dopravcov zapojených do IDS BK.

Obnova vozového parku v mestskej aj v regionálnej doprave

Pre zabezpečenie čo najvyššieho komfortu pri cestovaní dopravcovia v IDS BK neustále obnovujú svoj vozový park, pričom výbava vozidiel je v súlade so štandardami IDS BK. V Bratislavskom kraji sú už dnes všetky autobusy a trolejbusy nízkopodlažné.

Nové linky a posilnenie dopravy od septembra 2022

V prvý deň nového školského roka, teda 5. septembra, začali premávať nové autobusové linky. Spustenie linky 901 z Bratislavy do rakúskeho Hainburg an der Donau vyvolalo množstvo pozitívnych ohlasov nielen u veľkej skupiny Slovákov žijúcich alebo pracujúcich v rakúskom pohraničí, ale aj u obyvateľov Bratislavského kraja, ktorí si radi zájdu do rakúskeho prihraničia na výlet či za nákupmi. Unikátne je financovanie linky, na ktorom sa po dohode spolupodieľajú traja partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava a spolková krajina Dolné Rakúsko. Spoje premávajú od pondelka do soboty prevažne v hodinovom intervale, v nedeľu každé dve hodiny. Linka je zaradená do IDS BK, čím je zabezpečená stabilita jej prevádzky.

V spolupráci s mestom Stupava, mestskou časťou Bratislava-Záhorská Bystrica a obcou Marianka začala jazdiť nová okružná linka 216 na trase Stupava – Záhorská Bystrica – Marianka – Stupava. Trasa linky vedie z Autobusovej stanice Stupava cez novozriadené zastávky Pri majeri, Bočná, Dlhá, Vajanského, Mlynská, následne sa pripája k existujúcim zastávkam Škola a Mást. Odtiaľ pokračuje cez Záhorskú Bystricu do Marianky a späť do Stupavy. Nová linka zabezpečuje priame spojenie obcí Marianka a Stupava a tiež lepšiu obsluhu lokalít vo vnútrozemí Stupavy, ktoré sa nachádzajú ďalej od hlavnej cesty. Obsluha Stupavy novou linkou bola podmienená vybudovaním infraštruktúry zo strany mesta Stupava. Spoje premávajú počas pracovných dní v čase cca od 5 do 17 hod, a to prevažne v hodinových intervaloch.

Z Dunajskej Lužnej a Rovinky do Bratislavy majú cestujúci v ranných hodinách autobusové spojenie každých 5 minút. Z dôvodu veľkého záujmu o cestovanie z týchto obcí ako aj z Miloslavova, Kalinkova, Hamuliakova a mesta Šamorín boli v smere do Bratislavy skrátené intervaly medzi spojmi na všetkých linkách z tohto smeru.

Linka 725 z Miloslavova bola v rannej špičke posilnená na 30 minútový interval.

Linka 727 zo Šamorína bola v najsilnejšom čase posilnená na 15 minútový interval.

Linka 737 zo Šamorína, Hamuliakova a Kalinkova bola v najsilnejšom čase posilnená na 15 minútový interval.

Linka 715 dopĺňa pravidelnú ponuku spojov ostatných liniek a cestujúcim z Dunajskej Lužnej a Rovinky ju odporúčame využívať kvôli lepšiemu komfortu cestovania.

Rozširuje sa tak zoznam úsekov, na ktorých premáva prímestská doprava vo veľmi krátkych intervaloch vďaka koordinácii viacerých liniek. Takto krátky interval medzi spojmi je v rannej špičke napríklad aj v úseku zo Stupavy do Bratislavy.

Pre cestujúcich z Bratislavy je dobrou správou, že tieto posilnené spoje môžu využívať aj na prepravu v rámci mesta medzi zastávkami Nemocnica P. Biskupice, Cintorín Vrakuňa, Brodná, Pažítkova, Prievozská a Autobusová stanica. Na zastávke Pažítková je navyše od 5.9. možný prestup na linky 96 a 196 v smere do Petržalky.

Európsky týždeň mobility_banner web